Autor: MUDr. Petr Brandejský

Bohužel se ukázalo, že 1 km okruh byl letos o 24 m kratší, takže všechny výkony jsou neregulérní (3 km o 72 m, 5 km o 120 m, 10 km o 240 m - pravděpodobný časový rozdíl proti skutečné délce si může každý dopočítat podle své současné výkonnosti ) a v tabulkách budou jako takové uvedeny pod čarou; body pro ligové soutěže zůstávají v platnosti.

Další a pravděpodobně poslední ročník závodu na rychlém asfaltovém okruhu (s poněkud opotřebovaným povrchem) proběhl za příhodného počasí (18 st. C, slunce pod mrakem, mírný chladnější vítr) ve známém středočeském městě; na startu bylo 102 chodkyň a chodců, z toho dva muži ze Slovenska. Pořadatelé (Sportovní chůze Praha, z.s., vedení pp. Petrem  a Tomášem Kratochvílovými  ve spolupráci s městem Milovice) závod až na omyl při postavení horní otočky úspěšně zvládli.

5km3 km na okruhu mezi žáky:

vyhrál halový mistr ČR Ondřej Plecháček,08 z AC Turnov za 16:01 min; čas mohl být lepší, ale velmi rychlý první km za 4:35 min se ukázal být špatnou taktikou.  Mezi dvěma žákyněmi  a jednou veteránkou dominovala bronzová z haly vrchlabská Kateřina Hromádková,08 za 17:23 min; i ona začala příliš rychle.

5 km na okruhu pro II. ligu žen (16):

ovládly s převahou dorostenky; proti stříbrné z haly, vrchlabské Adéle Pittnerové, se prosadila stále lepšící Alžběta Franklová,05, SK Jeseniova v čase 24:41 min (i ona měla příliš rychlý první km za 4:35 min), soupeřka zašla 25:30 min. Třetí místo vybojovala veteránka Lenka Borovičková v barvách SK Nové Město n/Met. (28:05 min), čtvrtá byla Petra Jeníková,96 ze Spartaku Praha 4 (28:59 min) a pátá další veteránka Pavla Nedvídková, AC Rumburk 29:34 min); šesté místo obsadila juniorka Tereza Mrázková,04 z Atletiky Havířov (29:37 min). Pod 30 min se ještě dostaly Veronika Scholzeová,98 z SK Nové Město n/Met. (29:42 min) a juniorská reprezentantka Katka Nedvídková,04, AC Rumburk, které se nedařilo (29:43 min). Nejstarší závodnicí na "pětce" byla rumburská Miloslava Reinová, 54 let, v čase 31:28 min.

5 km na okruhu pro II. ligu mužů (30):

rozešel nejrychleji junior Robert Hurdálek,03, SK Nové Město n/Met., který sice v dalším průběhu podlehl bývalému slovenskému reprezentantu veteránu Milanu Rízkovi, hostujícímu za TaF Brno, který zvítězil (21:39 min), ale vysoké tempo udržel (21:51 min), třetí skončil Rostislav Kolář,87, SK Hranice za 22:30 min.  Na dalších místech došli junior Roman Hanyk,04, AC Turnov (23:22 min), zkušený Vojtěch Ambrož,91, SK Nové Město n/Met. (23:33 min) a "hostující" běžec Michal Hanyk,02, AC Turnov (23:52 min). Za zmínku stojí na 7. místě čas dorostence Vojtěcha Nováka,06, TJ Slezan Frýdek-Místek (24:46 min); nejstarším účastníkem závodů vůbec byl na  30. místě 82letý bývalý reprezentant Václav Dostalík z Olomouce (40:49 min).

10 km na okruhu pro I. Iigu žen (23 chodkyň :

za účasti extraligistek): zvítězila s 4:15 min náskokem limitářka pro MS a ME Eliška Martínková,02, AK Olymp Brno (47:04 min) před dorosteneckou mistryní Emou Klimentovou,05, AK Šternberk (slibný čas 51:19 min, ale po velmi rychlém začátku zpomalila) a juniorskou mistryní Klárou Hlaváčovou,03, A . C. TEPO Kladno (52:28). Na čtvrtém místě porazila čerstvá veteránka Štěpánka Pohlová Kučerová, TJ Sokol Hradec Králové (52:34 min) znovu halovou mistryni žen Janu Zikmundovou,02, AK ŠKODA Plzeň (53:43 min) a šesté místo vybojovala s náskokem 2,5 min další veteránka Jana Vildová, TJ VTŽ Chomutov (55:45 min). Přední umístění vybojovaly tři mladé závodnice - Johana Petříková,02, Spartak Praha 4 (58:12 min) a dorostenky Lucie Krinwaldová,05, AC Mladá Boleslav (58:28 min) a Michaela Plešáková,05, TJ Sokol České Budějovice (58:59 min). Nejstarší účastnicí "desítky" byla na 16. místě brněnská Lenka Slabáková (56 let) za 1:03:59 hod.

Stupně vítězů10 km na okruhu pro I. ligu mužů (26 chodců):

za účasti extraligistů) dominoval od začátku souboj českých olympioniků Hlaváče a L. Gduly  se slovenským olympionikem Morvayem, který hostuje za Hvězdu Pardubice. Před polovinou tratě se Morvay dostal před Hlaváče, Gdula už ztratil kontakt a v cíli bylo pořadí Michal Morvay,96, čas  40:58 min  - Vít Hlaváč,97, A. C. TEPO Kladno, čas 41:19 min -  Lukáš Gdula,91, Hvězda Pardubice, čas 42:17 min. V tréninkovém tempu si došel pro čtvrté místo junior Jaromír Morávek,03, AK ŠKODA Plzeň (46:48 min), pátý skončil bývalý reprezentant a nyní úspěšný trenér Karel Ketner,90 SSK Vítkovice za 47:29 min (nahradil svého zraněného svěřence Zajíčka) a šesté místo obsadil v čase 47:57 min Tomáš Gdula,97, Hvězda Pardubice. Následovali Aleksandr Malysa,97, VSK Univerzita Brno (48:14 min) a překvapivě dva představitelé velmi vzdálených generací: 65letý bývalý reprezentant Miloslav Lapka z TJ Sokol České Budějovice (49:49 min) a 19letý dorostenec Albert Kukla z SK Jeseniova (49:59 min). Nejstarším účastníkem "desítky" byl na 26. místě třebíčský matador Stanislav Marek (80 let) v čase 1:19:39 hod.