Příspěvek od MUDr. Petra Brandejského

21 walk 1070 VelkýBouřlivá předehra s blesky a kroupami a  následující festival mládežnických osobních rekordů! Tak lze popsat závod, který umožnil mladým "prodat" svou výkonnost po dlouhé době protiepidemických opatření, které ovlivnily možnosti tréninku a závodění. Dík za to patří těm, kteří tuto akci naplánovali, umožnili a uskutečnili! Celkem startovalo 24 chodkyň a chodců ve věku od 14 do 19 let (12 + 12) a 8 veteránského věku od 35 do 81 let (4 + 4). Nejmladšími byli Eliška Kokořová z Frýdku-Místku a Matěj Piták z Vrchlabí (ročník 2007) a nejstarším bývalý reprezentant Václav Dostalík z Olomouce (ročník 1940). Podmínky pro výkony byly ideální: teplota 15 st. C, po bouřce pročištěný vzduch s ozónem a bezkonkurenční rychlá rovinatá trať.

Mezi děvčaty byly favoritkami slovenské reprezentantky, všechny tři  s časy hluboko pod 25 minut; při neúčasti Adély Veselkové, 06, SAK Rumburk (trenér M. Dušek) jim měla konkurovat letošní halová mistryně dorostenek Ema Klimentová, 05, AK Šternberk (trenér M. Sadil), jinak také výborná běžkyně, bronzová na MČR loni na 1500 m překážek a letos v přespolním běhu. To se také vrchovatě vyplnilo a Ema zvítězila v OR 24:07 min před Karin Devaldovou, 03 (24:13 min), Terézií Kurucovou, 05 (24:16 min) a Paulínou Avenovou, 04 (24:36 min). Za zmínku stojí, že čas Klimentové je výrazně lepší než ten, kterého v jejím věku dosáhla dnes světová juniorka Eliška Martínková! Druhou v souboji domácích závodnic skončila Alžběta Franklová, 05, SK Jeseniova (trenér V. Molva) v OR 25:55 min; za ní došla daleko zkušenější Katka Nedvídková, 04, AC Rumburk (trenér M. Nedvídek); i ona v  OR 26:25 min. Osobní rekordy zaznamenaly na dalších místech Anna Horáková, 05 AC Rumburk (trenér M. Nedvídek) 26:57 min, Lucie Krinwaldová, 05 AC Mladá Boleslav (trenér J. Prückner) 27:28 min a Eliška Kokořová, 07, TJ Slezan Frýdek-Místek (trenér J. Nejezchleba) 29:23 min. Pod 30 min se dostala také Michaela Plešáková, 05, TJ Sokol České Budějovice (trenér M. Lapka), když neudržela nasazené tempo (3 km 17:17 min) a časem 29:30 min zaostala za svým časem z Olomouce.

21 walk 1239Mezi chlapci byl jako vítěz očekáván limitář na ME U20 Adam Zajíček, 03, Atletika Poruba (trenér K. Ketner); svou převahu vedením od startu do cíle potvrdil a čas 21:40 min (OR) byl v té době čtvrtý na světě mezi juniory; druhý den jej v Poděbradech v mezičase na 10 km při ME družstev překonal mimo jiné i Jaromír Morávek, 03, SMOLA CHUZE Praha (trenérka K. Maternová) časem 21:00 min. Druhé a třetí místo si s odstupem vybojovali hosté ze Slovenska Jakub Bátovský, 05 a Michal Duda, 04 v OR 22:36 min. Další skupina byla také vyrovnaná, s 50 s ztrátou čtvrtý skončil Robert Hurdálek, 03, SK Nové Město nad Metují (trenér D. Šnajdr) za 23:25 min OR před největším překvapením Štěpánem Krupkou, 03, SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE (trenérka K. Maternová), který si časem 23:26 min zlepšil dosavadní OR o 3:40 min! Stejného času  23:26 min dosáhl i slovenský žák Lukáš Rosenbaum, 07. Z této skupiny pro svalové potíže odpadl Roman Hanyk, 04, AC Turnov (trenér D. Šnajdr), přesto čas 24:04 min znamená vyrovnání 7 měsíců starého OR také z Poděbrad. Nadějný žák Matěj Piták, 07, SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE (trenérka K. Maternová) vybojoval osmé místo v OR 24:16 min; zlepšení OR o 58 s na 24:35 min si zapsal Daniel Balicz, 02, AC Mladá Boleslav (trenér J. Prückner), desátý skončil v OR 24:39 min Tomáš Endršt, 05, USK Praha (trenér P. Brandejský). Pořadí uzavírali při své premiéře na delší trati žák Vojtěch Novák, 06, TJ Slezan Frýdek-Místek (trenér J. Nejezchleba) - OR 27:19 min a Albert Kukla, 05 SK Jeseniova (trenér T. Korbel) - OR 28:27 min.

Neméně usilovně bojovali na trati i masters (veteránské kategorie). Soutěž žen vyhrála zkušená Lenka Borovičková, 1973, SK Nové Město nad Metují za 28:45 min před Pavlou Nedvídkovou, 1982, AC Rumburk - čas 29:07 min a Lenkou Slabákovou, 1966, AC Moravská Slavia Brno za 29:36 min;  čtvrtá došla Miloslava Reinová, 1968, AC Rumburk v čase 31:23 min. Závod mužů od startu do cíle vedl bývalý reprezentant, nyní úspěšný triatlonista Lukáš Pazdera, 1986, VSK Univerzita Brno (kvalitní čas 23:50 min). druhé místo patří o generaci staršímu bývalému reprezentantu a významnému sponzorovi Českého atletického svazu a chodeckých závodů Josefu Smolovi, 1964, SMOLA CHUZE Praha (26:43 min), třetí ještě staršímu dalšímu sponzorovi chodeckých závodů Petru Adamovi, 1950, SK Nové Město nad Metují (32:42 min) a čtvrté nejstaršímu aktivnímu chodci, bývalému reprezentantovi  Václavu Dostalíkovi, 1940, AK Olomouc (42:35 min).

Závod se po všech stránkách vydařil a je třeba doufat, že se v daleko větším počtu a s menšími epidemiologickými omezeními setkají chodci všech věkových kategorií 5. června na ligovém podniku v chůzi zaslíbeném Rumburku!                                     MUDr. Petr Brandejský