MÁR AZ 57. BAJNOKSÁG UTÁN 20 MARTÍNKOVÁ ÉS HLAVÁČ AZ OLOMOUCK HÚSZON DÖNTÖTT.

A cikk szerzője: Lucie Nekulová / A fotók szerzője: Honza Nekula

EREDMÉNYEK / ERGEBNISSE:

MČR 20 KM SÉTA / TSCHECHISCHE GEHEN-MEISTERSCHAFTEN 20 KM

ÖSSZESEN 20 KM és 10 KM SÉTA / GESAMT GEHEN 20 KM és 10 KM

ÖSSZESEN TELJES / GESAMT COMPLETE

Az 57. alkalommal megrendezett hagyományos gyaloglóversenynek a múlt hétvégén az olmützi Smetanovy Sady adott otthont. Idén nem csak WA bronzversenyként, hanem MČR-ként és az extraliga verseny első fordulójaként is megrendezték a versenyt. Az eredeti terv ellenére a verseny során nem alkalmazták a büntetőzónát.

Az esős napok után kitisztult az idő, időnként kisütött a nap, a kellemes hőmérsékletet csak az időnkénti szél rontotta.

IMG 0702 nagyGyermek 1km-es versenyekkel indult a nap. A sportolók bátran küzdöttek, és remélhetőleg még évekig kitart a sportolói lelkesedésük. Sajnos a gyaloglás nem szerepel a diákcsapatok versenyében, így a gyerekek nagy valószínűséggel versenylehetőség nélkül menekülnek más szakágakba.

A férfi és diáklány trió számos személyes rekordot állított fel, elsőként léptek át a célvonalon Šimon Václavík Frýdek-Místekből OR 16:07-ben és 2 perc alatt verte a szlovák veteránt Ondreje Malika) legyőzte Miroslav Myska, egy másik harcos Nejezchleb oktató keltetőházából 5 másodperccel. Megverte a lányokat szlovák Lasicová mindössze 7 másodpercre van Frydektől Eliška Říhová, a nagy személykocsiban ülő pilser is a sarkukra volt Aneta DojčárováAz olmützi legenda, Václav Dostalík (született 3-ben) szintén 1940:26-ra túljutott a 18 km-es versenyen. Csodálatra méltó.

Az 5 km-es távon rajt-cél stílusban nyert Frýdečák Vojtěch Novák (kültéri VAGY 24:52). Az ostravai edző végül ehhez ragaszkodott Ketner. A harmadik helyet egy turnovi diák szerezte meg Ondřej Plecháček. A nők 5 km-es versenyében csak a prágai női versenyző vett részt Ema Kyselicová és 18 másodperc múlva kihagyta a 30 percet.

A férfiak 10 km-es versenyének egyetlen kedvence volt. Eredetileg a 20 km-es versenyre regisztráltak Ír Brendan Boyce betegség miatt megváltoztatta a terveit, helyette a féltávon indult. Gyönyörű technikai teljesítménnyel, 42:37-es idővel szuverén győzelmet aratott. Elment hozzá, hogy tovább javítsa az OR-t Rumburkból Kukla Albert. Ennek nagy hasznát veszi Karel Ketner ostravai edzőcsoportjával való együttműködés, teljesítményben és technikában is javul, Rumburkból több mint egy percet javított teljesítményén 47:33-ra. A héten minden bizonnyal megpróbál tovább fejlődni Satalicében, és ha lemarad a Poděbrady jelöléséről, az kár lesz a cseh gyaloglásért. A harmadik több mint 10 perccel hátrált a határtól Petr Havránek.  A 60 km-es verseny győztese most először került a 10 perces határ alá, és azonnal jelentősen - Tereza Pittnerová a Vrchlabíból (58:09). Jött a második Kačka Nedvídková Rumburból már 61 perc feletti idővel a harmadik Nestorka cseh járása lett Martina Netolicka Liberecből.

IMG 6672 nagyAztán 20 férfi (ebből 12 MČR-nek) és 7 nő (11 MČR-nek) vett részt a 8 km-es versenyen. A háromfős Hlaváč - Gdula - Saulkrezis (Lettország) együttes azonnal az élre állt. Ebből a trióból elsőként Lukáš Gdula esett ki, amin az Adam Zajíčektől leszakadt Jaromír Morávek futott át. Moraveket azonban hamarosan diszkvalifikálták, és ezzel befejezte az olmützi diszkvalifikációs mesterhármast. A kicsivel több mint 6 km nem vett el tőle túl sok erőt, ezért úgy döntött, másnap indul az MSR Slovakia-ban, amit a szlovákok azonnal megengedtek neki. A besztercebányai éjszakai átkelés után de facto hibátlan versenyt teljesített, és nemcsak korosztálya poděbrady határát érte el, hanem a legjobb cseh teljesítményt is - 1:28:40. Az ME22-re már elérhető a határ, így várhatjuk az ő és Zajíček poděbrady-i fellépését. Egy körrel később Adam Zajíček is megelőzte a küzdő Lukášt. Körülbelül 10 km-nél Vít Hlaváč kezdett veszíteni a magabiztos lett ellen, de tartani tudta a lépést a cseh bajnoki címért. A stílusa technikailag nagyon jónak tűnt, de mindenki meglepetésére a drafttábla komolyan pirulni kezdett. A verseny során mind Hlaváč, mind Gdula valódi DQ-fenyegetéssel szembesült, a legtöbb versenyző kapott legalább egy figyelmeztetést. Körülbelül 11 km után a veterán Martin Nedvídek a Morávka DQ-t (térdesen) utánozta, és a zsinórban második olmützi DQ után valószínűleg a jövőben sem lesz kedve elutazni erre a versenyre. Ugyanez vonatkozik Moravkára is. Azt kell mondanom, hogy a férjem körülbelül 1000 fotót készített a versenyről. És nem csodálkozhatunk a DQ-n, de a de facto tökéletesen menő Hlaváč megrovásán sem.

Ő lett a verseny győztese lett versenyző Saulkrezis, akik közel egy percet vertek a sikeres címvédőre Víta Hlaváča (AC TEPO Kladno, tr. Větrovcová). Az 1:28:51-es teljesítmény azonban valószínűleg nem az, amivel Vítek dicsekedne. Az MČR-n belül a második helyen végzett Adam Zajíček (Atletika Poruba, tr. Ketner) pályafutása második legjobb teljesítményében - 1:30:04. Ő is vörös célpontokkal nézett szembe. Ezután a harmadik hely megvédéséért küzdött Lukáš Gdula (AC Hvězda Pardubice, tr. Čermáková), de biztosan nem lesz elégedett az 1:37:03-as teljesítménnyel.

Én személy szerint a célban áradozott a veterán gyaloglást támogató Pepa Smola teljesítményéről. Sokáig teljesen kimerülten ült a célban, mert úgy versenyzett az MČR-n, ahogy az MČR-n belül kell. Nem a biztonságért, az edzésért, a jó közérzetért, hanem a saját lehetőségek határán való teljesítményért. Öröm nézni.

IMG 1036

IMG 6909 nagyA nőknél ő volt az egyetlen favorit. Eliška Martínková (USK Prága, tr. Čermáková) az első másfél körben próbálta tartani a lépést a Nedvídek-Rízek-Kolář férfi hármassal, de nem tudta tartani a tempójukat, és az edzéstempóban kirohant a maga fölényes győzelemre. Az 1:41:36-os idő azonban nem tartozik azok közé, amelyekre a hetedik müncheni Európa-bajnokság kapcsán szeretnénk megemlékezni. A juniorok Klimentová - Franklová eleve újabb éremért küzdött. Mindkét lány példamutatóan dolgozott együtt és felváltva diktálta a tempót, majd a verseny utolsó negyedében elindult Ema Klimentová (AK Šternberk, tr. Sadil/Čermáková) és 1:48:54-es teljesítménnyel ezüstérmet szerzett. Aztán jött a harmadik Alžběta Franklová (SK Jeseniova, tr. Korbel/Čermáková) 1:50:02-es teljesítménnyel. Mindkét junior számára ez az első rajt 20 km-es távon, és nagy valószínűséggel főleg pontszerzésért indultak az extraliga versenyében. Ők is az extraligás klub mezében indultak a versenyen, és csak a mögöttük álló versenyzők tisztességét köszönhetik, mert ha más versenyzők óvást nyújtottak volna be, valószínűleg ez sikerült volna. Még egy ilyen Vít Pavlišta sem kapott érmet Csehországból 2018-ban, egy rosszul megválasztott mez miatt.

A juniorok teljesítménye összehasonlítást nyújt a 2020-as évhez, amikor a juniorok Martínková és Zikmundová is megkezdték első évüket a covid MČR részeként. Ekkor Martínková 1:43 alatt szerezte meg a bronzot, míg Zikmundová 1:45:21-es idővel a burgonyaérmet szerezte meg. Egy évvel később az akkor friss junior Klára Hlaváčová 1:49:38-as teljesítménnyel a negyedik helyen végzett. Zikmundová 9:1:48-os teljesítménnyel harmadik lett Olomoucban (26 perccel a második junior Martínková mögött). A többi női versenyző teljesítményét nagyban befolyásolta a 35 km-es verseny 3 hete, Gyűgyben teljesítése. Klára Hlaváčová (V Dudince ezüst) az első méterektől küzdött, és végül nem fejezte be a versenyt. Küzdelmes teljesítményt nyújtott a hosszabb távot is lábában érző Štěpánka Pohlová és Nelly Bugárová (Dudince 3. és 4.). Johana Petříková és Michaela Bakliková is a 2 óra alá került.

Az MČR olyan sikeresen mögöttünk áll. A versenyről készült képgaléria linkje a napokban felkerül az fcb oldalárance Zversenyszerű gyaloglás a Cseh Köztársaságban.

IMG 0970 nagyA végére azonban megengednék magamnak egy nem sportszerű megjegyzést. Mivel két éve visszatértem Csehországba, és alkalmanként elkezdtem járni gyaloglóversenyekre, rendszeresen hallok panaszokat fiatalabb női versenyzőktől. Nem a pálya minősége, a távok hossza vagy a bírók teljesítménye miatt. De sok veterán férfi versenyző, tisztségviselő és bíró viselkedésére és megjegyzéseire. A szexista megjegyzések tényleg nem tartoznak a mai korba. Aki utálkozva húzza fel a szemöldökét sóhajtva, miért húzok ide valami amerikai "ébredést", gondoljatok bele, hogy valamelyikőtök érdekelne, hogy a veterán versenyzők már a rajtnál véleményt mondanak a lányaitok, unokáitok fenekéről, vagy felajánlják, melegítsék fel szép lábukat, amikor olyan hidegek A versenyző nem mond semmit az érintett uraknak, nem azért, mert hízelgetnének neki az ilyen megjegyzések, hanem azért, mert kínos helyzetbe kerül, és ennek biztosan nem örül. A férfiak néhány év múlva emlékezni fognak arra, hogyan találkoztak barátokkal az adott versenyen (és nem csak Olmützre gondolok), milyen jól szerepeltek stb., de a szóban forgó nők még ben is emlékezni fognak a verseny helyszínére. 30 éve , hogy volt valami tébolyult disznó egy idegesítő megjegyzéssel . Uraim, ha azt gondolják, hogy az ilyen megjegyzések soha senkit nem zavartak, akkor tévednek. Csak hát a mai tinédzser lányok egyre többet megengedik maguknak, hogy erről beszéljenek. A múlt számos női sportolójával folytatott megbeszélés után mindannyian megerősítették számomra, hogy hasonló megjegyzések több szakágban is előfordultak, és sértőek, kínosak voltak számukra, és a mai napig emlékeznek rájuk. Aki nem érti, hogyan kell udvariasan beszélni a lányokkal, és mit mondjon előttük, az gondolja át, mielőtt mond valamit, vajon hasonló megjegyzés születne-e, ha a lány apja melletted állna.

Végezetül pedig a most szárnyra kapott "Decency for all"-ot fogom használni. Ahogy néhány fiatal férfi és női sportolónak meg kell tanulnia köszönni, amikor megérkezik a stadionba, sok idősebb sportolónak is óvatosnak kell lennie a szavaival.