Javában kezdődött a versenyszezon a világban, szombaton 25.3. a következő Dudinská 50-re került sor, ezen a versenyen 7 bajnoki verseny szerepelt, köztük az MČR 35 km-es gyaloglásban.

IMG 0987A férfi 35 km-es verseny reggel 8:30-kor kezdődött, és a nap lassan elkezdett rádőlni a versenyzőkre.

Rögtön a rajt után a kanadai Evan Dunfee indult a verseny élére, aki a nevét a győztes rovatba akarta, és a Dudince-i indulással valóra váltotta álmát, hogy ezen a hagyományos találkozón induljon. Sajnos a verseny egyáltalán nem sikerült neki, és a végén meg kellett hajolnia a másik három rivális művészete előtt. A mexikói doktor 2:26:37-es világidővel nyert, közel egy perccel a második brazil Bonfire Caia előtt. A harmadik kínai egy küzdelmes Dunfee mellett száguldott el 2 km-re a célvonaltól, és megszerezte a bronzérmet 2:29:00 alatt. Azonban még a negyedik Dunfee is egy neki egyáltalán nem illő futam ellenére bejött a budapesti vb éles határa alá!

A cseh versenyzők a bajnokságban szerepeltek, és valószínűleg senki sem kételkedett a győztesben. A kérdés csak az volt, hogy vajon Vít Hlaváč (AC Teplo Kladno, tr. Větrovcová), aki Livignóban, Cipruson és Dél-Afrikában készült a szezonra, építhet a tavalyi szezon eredményeire. A verseny a szlovák Morvayval együtt felbomlott, aki azonban 17 km után kezdett eltávolodni tőle, Víťa pedig már többet harcolt önmagával. Bár könnyedén szerezte meg a bajnoki címet, összesítésben a 27. helyen végzett, teljesítményével aligha lehet elégedett. A 2:43:43-as teljesítmény több mint 2 perccel gyengébb, mint a tavalyi dudinci teljesítmény, ami még rosszabb, a teljesítmény még a tavalyi 2:43:14-es teljesítményénél is rosszabb, mint a pokoli labdarúgó csapatok világbajnokságán, Muscatban, ahol a A versenyzők nem csak a meleg időjárással, hanem a rendkívül dombos pályával is küzdöttek. A Vítek jelenleg a 38. a világranglistán, és ha összeszámolják Dudinc pontjait, akkor valószínűleg újabb visszaesésre számíthatunk. A VB megerősített időteljesítménye a rangsoron keresztüli kvalifikáció során 2:36:00. Gyenge vigasz a nem meggyőző szerepléshez csak az lehet, hogy a poděbrady-i EB határát sikerült teljesíteni.

Vítek mögött azonban a több éremért folyó küzdelemben történtek a dolgok. A második olimpikonunk, Lukáš Gdula sok év után indult fájdalom és szalagozás nélkül. A verseny azonban egyáltalán nem jött be neki, végigszenvedte a kilométereket, így a kortalan szó szerint átszáguldott rajta 17 km-en keresztül. Martin Nedvídek (AC Rumburk). Lukáš, aki több mint 2 perccel vezetett a futam során, nem tudott reagálni Martinra, és vesztesége gyorsan több mint egy percre nőtt. 22 km körül még próbált küzdeni, gyorsan felzárkózott, mindössze 28 másodperc a különbség, de ennyi volt. Martin Nedvídek ezután könnyedén megvédte ezüstérmét (összesen 38.), és 2:58:01-es teljesítménnyel 48 évesen sem lehet elégedetlen. A küzdelmes, koncentrált teljesítmény joggal érdemli meg a legmagasabb értékelést. Bár több mint 2 perccel maradt el OR-tól Žitavától, ez semmi, ami nem zavarhatja a verseny előtti napi utazási problémák után, amikor valamivel éjfél előtt megérkezett a verseny helyszínére.

Az említett férfi ezután a bronzért futotta Lukáš Gdula (Hvězda Pardubice, tr. Čermáková) 3:02:59-kor. Minden bizonnyal mindenki jó eredményt kívánna Lukášnak, ha már régóta nem kínozták volna egészségügyi problémák, de ez tényleg nem az ő napja. Ezután burgonyaérmet szerzett Alexandr Malysa (VSK University of Brno, tr. Malysa, aki a verseny második felében úgy döntött, hogy segíti az MCR 3-5. helyéért küzdő cseh nőket, és így 3:08:06-os időt ért el. Határozottan pozitívan meglepett azzal, hogy befejezte a versenyt.

IMG 0989A női XNUMX fantasztikus látványt hozott a perui világbajnoknak. Kimberly Garcia Leon tökéletesen felkészülten érkezett Dudinciba, és nemcsak tökéletes stílusával, de nem mindennapi teljesítménnyel is felülmúlta riválisait. Új világcsúcs, 2:37:44-es idővel versenyez a világbajnok. Még a fantasztikus kínai Liu Hong is több mint 2 percet veszített neki!!!

IMG 0990A női bajnoki versenynek is volt egyértelmű favoritja. Tereza Ďurdiaková (USK Prague, tr. Piták)  közvetlenül a kenyai edzőtáborból érkezett Dudincibe, és előre bejelentette, hogy Poděbradyra fog koncentrálni. Tereza a verseny első métereitől kezdve küzdött, stílusa kifinomult, nehézkes volt. Bár könnyedén megszerezte a bajnoki címet, 3:13:53-as ideje messze elmarad a poděbrady-i Európa-bajnokság selejtezőjétől is!

Teresa mögött messze az újabb éremért zajlott a küzdelem. Kezdettől fogva az ezüst pozícióba került Klára Hlaváčová (AC Teplo Kladno, tr. Čermáková). 16 km-nél már több mint egy kilométert adott riválisainak, de egyértelmű volt, milyen nehéz volt neki. A riválisok, a Pohlová - Bakliková - Bugárová azonban továbbra is tartották a tempót, fokozatosan felgyorsultak, és elkezdtek távolodni a kilométeres körpályán küzdő Kláře-tól. 22 kilométer megtétele után az ekkor már küszködő Michaela Baklikovának vissza kellett vonulnia a versenyből, aki az aszfalton lévő jeltelen gödörbe lépett, és ezzel felújította bokasérülését. Štěpánka Pohlová Kučerová (tr. Hlavenka, TJ Sokol Hr. Králové) mellette sétált Nelly Bugárová (AK Škoda Plzeň, tr. Malysa) a lányok pedig keményen támadták Klára Hlaváčová helyzetét. A támadást egy kilométerrel korábban kezdve másként osztották ki az érmeket. Klára Hlaváčová 36 másodperccel védte meg az ezüstöt Pohlová - Kučerová előtt, Bugárová mindössze 4 másodpercet veszített a bronztól.

A fő 35 km-es futam mellett további versenyeket is rendeztek Gyűgyön. Híres apák (Korzeniowsky, O'Callaghan) leszármazottai mutatkoztak be gyermekversenyeken.

A 10 km-es junior versenyben a 10. helyen végzett Roman Hanyk (AC Turnov, tr. Čermáková), akinek az utolsó kilométeren a büntetőzónába kellett állnia. Az így kialakult 50:08-as idő sajnos nem viszi tovább a poděbrady-i Európa-bajnokságra. Meg kell azonban jegyezni, hogy a versenyző technikai teljesítményében jelentős javulás történt, de a térdproblémák fáradtság esetén is fennállnak.

Nyolcadik a junior női versenyben Ema Klimentová (AK Šternberk, tr. Sadil/Čermáková) megfutotta első junior első tízét, és 50:43-as minőségi idővel reprezentatív mezt kapott a poděbrady-i EB-re. A fedett pályás bajnok az első 5 km-en tartotta vele a lépést Alžběta Franklová (iskola Čermáková, SK Jeseniova), de aztán lelassult, de neki is sikerült egy masszív VAGY a 12. helyen, és 51:59-es idejével egy másodperccel átlépte Poděbrady határát. További képviselőink a versenyen Katka Nedvídková (AC Rumburk) 59:47, Pittnerová Tereza (SK Vrchlabí) voltak. Smola Konstrukce) 1:02:29. Anna Horáková AC Rumburk) nem fejezte be a versenyt.

A férfi 20 km-es versenyszámban 3 képviselőnk volt. A tavalyi juniorok először mutatkoztak be a férfi kategóriában, és belekóstolhattak abba, hogyan is néz ki a 20 km-es gyaloglás világa. Mindketten alig várták, hogy átlépjék az ME 22-es határt (1:28:00), ami jelentős javulást jelentene az OR-ban. A „juniorok” páros közül végül neki sikerült jobban Adam Zajíček (tr. Ketner, Poruba Athletics), amikor 1:29:03-as idővel elérte Poděbrady limitjét, és közel 7 perccel javított VAGY. Jaromír Morávek (tr. Ketner, AK ŠKoda Plzeň) 1:30:40-es idejével ő is közel 8 percet javított, de 40 másodperccel lemaradt a Poděbrady határától. Azonban mindkét férfi első éles XNUMX-as évei, mindketten megmutatták, hogy átalakulásuk XNUMX-asokká jó irányba halad, és várhatóan tovább javul. Csak remélni lehet, hogy Morávek is indulási lehetőséget kap a poděbrady-i EB-n, és megpróbál tovább fejlődni a gyorsaságon. Nagyon nehéz lesz a nehéz olmützi pályán. A parti harmadik tagja már korát tekintve veterán volt Rostislav Kolář (SK Hranice). Télen sem tétlenkedett, és néhai edzője, Brandejský biztosan örülne, ha Rosťa a zsitavi futam után ismét javított OR-ján, 1:40-ről 1:36:09-re. Bravó.

A nőknél a kistestű mexikói González remek teljesítményt nyújtott, 1:28:09-et mutatva, hogy szeles versenyen is lehetett gyorsan menni. Eliška Martínková (USK Prága, tr. Čermáková) Miután visszatért egy kolumbiai edzésről, alig várta, hogy elérje a 23-as ME-re vonatkozó határértéket, ami a felnőtt ME hetedikes számára kevésbé volt formalitás. Az ME 22 jelölési feltételeit könnyedén teljesítette, az 1:35:24-es idő összesítésben a negyedik helyre volt elég. Eliška teljesítette a poděbrady-i vb jelölési feltételeit is, de messze van a ČAS budapesti vb-re való visszaigazolási teljesítményétől (1:32:00). A teljesítménye sem volt a legfrissebb, és valószínűleg több időre lesz szüksége az akklimatizálódáshoz, miután visszatért a magasból.

Mit árult el a Dudin verseny a cseh gyaloglás helyzetéről? A fiatal versenyzők örültek a további fokozatos fejlődésüknek. A válogatott alappillérei azonban nehezen tudnak majd a tavalyi sikeres évre építeni. Edzőink és versenyzőink stratégiája meglepő. A világ tökéletesen felkészülten érkezett Dudincihez. A szeles verseny időnként nem akadályozott meg számos gyalogost abban, hogy a legjobb teljesítményt nyújtsa. A világ a vb és az olimpia korlátaiért küzd. A játékban rangsorolási pontok is vannak. Egyetlen másik találkozón sem kapnak ennyi bónuszpontot a versenyzők. Az aranytalálkozó a legmagasabb minősítésű, a világ minden tájáról érkező sportolók szeretnék a legjobb teljesítményüket bemutatni az aranytalálkozón. A mi válogatottunknak teljesen más stratégiája van. Hangolatlan teljesítmény, a maximális teljesítményre való törekvés hiánya, az érdeklődés hiánya a minőségi idők ranglistáján. Ha Podebrady a hagyományos áprilisi dátumon lenne, az érthető lenne, még akkor is, ha a külföldi sportolók egymás után több színvonalas versenyt is teljesíthetnek. De Podebrady csak 21.5. A dudince-i futam logikus csúcspontja volt a szezon első részének, de a mi támaszaink biztosan nem indultak csúcsformában. A cseh reprezentatív séta stratégiája tehát több mint rejtélyes.

A riportot közvetlenül a verseny helyszínéről írta: Lucie Nekulová.