ZAJÍČEK 13., ĎURDIAKOVÁ 19., HLAVÁČ 21., MARTÍNKOVÁ 27., MORÁVEK DNF. A junior Adam Zajíček a 13. helyen érte el a legjobb cseh eredményt.

EREDMÉNYEK / ERGEBNISSE

Az ománi Muscatban zajlott a kétnapos csapat-világbajnokság, amely az első globális atlétikai esemény az országban.

Pénteken (vasárnap Ománban munkanap) forró és párás körülmények között a kínaiak teljes mértékben domináltak, megnyerték mind a hat aranyat, az egyéni „U20” és a női 20 km-es futamokban pedig kettesben álltak fel a dobogóra.

600X398 1379900132ĎURDIAKOVÁ 19., HLAVÁČ 21.

A nők 35 kilométeres versenyében Indka Priyanka merész szökésbe kezdett, a tizedik kilométernél pedig csaknem két és fél perc volt az előnye. Mögötte egy tizenegy fős üldözőcsoport állt, akiknek a farkát Tereza Ďurdiaková tartotta. A 10 kilométeres határ környékén azonban kezdte elveszíteni a kapcsolatot a legjobbakkal. A kínai versenyző, Maocuo Li volt az első, aki vádat emelt az indiai versenyző ellen. Priyanka előnye erősen lehúzódott, mígnem a tizenötödik kilométer környékén maga elé került, ami később más versenyzők számára is sikeres volt, és Indka fokozatosan átesett a rajtmezőn.

A 20. kilométeren Maocuo Li állt az élen, a második ecuadori Glenda Morejón pedig 26 másodpercet veszített tőle. A dél-amerikai gyalogos azonban remek erőbeosztással rendelkezett, és a következő négy kilométeren belül letörölte a kínai nő előnyét, és fokozatosan távolodni kezdett tőle. Ezután kényelmesen befutott az ománi elsőségért 2:48:33-kor, ezzel beállította a bajnoki alaprekordot, mivel ezt az útvonalat először futották be. A kínai Maocuo Li egyértelműen megvédte az ezüstérmet 2:50:56-nál. A bronz Katarzyna Zdzieblovának (2:51:48) köszönhetően Lengyelországba utazik. Tereza Ďurdiaková tizenkilencedikként haladt át a célvonalon 3:12:21-vel.

A csapatversenyek egyértelműen az ecuadorioké (12 pont). Ezután a spanyolok (28 pont) és a kínaiak (29 pont) kísérték őket a dobogóra.

A szlovák Miroslav Úradník vette a tempót a férfiak harmincöténél, és a nyolcadik kilométerig valamennyi favorittal szemben az élen állt. Ezt követően azonban megelőzték, és az élcsapat elnyelte. Sajnos Vít Hlaváč már nem volt ott. A tisztviselő nagyon aktív maradt, és felváltva kínai és spanyol harcosokkal diktálta a tempót. Körülbelül egy óra húsz perc elteltével a szlovák válogatott úgy döntött, hogy elindul, és megpróbálta lerázni ellenfelét. Ez azonban nem járt sikerrel, és a mintegy tizenöt fős élcsapat újra összeállt.

Egy másik vakmerő, aki megpróbált megszökni a kedvencek elől, a finn Aleksi Ojala volt. Érkezése azonban így sem járt sikerrel. Ezt követően a svéd Perseus Karlström vette át az irányítást, akinek sikerült leszakítania az élcsoportot, és ekkor már csak a spanyol Alvaro Martin tudta elfogadni a tempóját. A győzelemért vívott harc döntő pillanata aztán a 32. kilométeren jött el, amikor Karlström elszakadt a lövétől, és nekivágott a diadalnak, amit 2:36:14 alatt be is teljesített. Ezzel a teljesítménnyel a bajnoki rekord értékét is beállította. Martin 2:36:56-ra futotta az ezüstért, a sikeres spanyol napot pedig a bronzérmes Miguel Angel Lopez (2:37:27) zárta. Vít Hlaváč 21:2:43 alatt a 14. helyen zárta a versenyt.

A spanyol csapat (16 pont) uralta a csapatversenyt Kína (29 pont) és Németország (48 pont) előtt. A férfi 20 kilométeres verseny cseh részvétel nélkül zajlott, és a japán gyalogosok martalékává vált. Toshikazu Yamanishit 1:22:59-re nyerte meg honfitársa, Koki Ikeda (1:23:29) előtt. A harmadik helyen a kenyai Samuel Gathimba végzett (1:23:52). A csapatversenyt az ecuadoriak (25 pont) nyerték meg Japán (26 pont) és Kína (45 pont) előtt.

ZAJÍČEK 13., MORÁVEK NINCS KÉSZ

A feltételeket tekintve Jaromír Morávek merészen és őrülten lépett be a junior tízbe. A verseny legelején egyedül sétált, és az első két kilométeres kör után 20 másodperces előnyt épített ki. Az üldözők csoportja azonban, amely nem hagyta ki a cseh páros másodikját, Adam Zajíčeket, a következő 2 km-es körben negyedre húzta a veszteséget, Morávka pedig már elnyelte a pálya felét. A körülmények nehézségét bizonyítja, hogy a 35 fős rajtmezőny jobbik fele 23:07-kor nagyon lassan itt volt.

Újabb izgalmakra a török ​​versenyző, Mazlum Demir gondoskodott. Egy masszív távot is épített (10 km után 7 mp), de a forgatókönyv hasonló volt a cseh merészhez. A futam körülbelül háromnegyede alatt előzték meg, és a döntőben sem jutott be a legjobb tíz közé. A különbség az volt, hogy a Demir mögötti csoport már felbomlott, és egy kínai pár lépett be az utolsó körbe. Morávek játékban tartotta az elit tízet, Bunny a pálya közepén. Az utolsó kilométerig Zeng és Wang Ind Amit tette a csúcsra, de nem ért célba - az országgal való érintkezés szabályának 4-szeri megsértése miatt kizárták.

A kínaiak közül Wang Hongren egyértelműen gyorsabb volt, amikor 44:06-nál diadalmaskodott. Honfitársa, Zeng Yu az ezüstérmes felé vette az irányt, de Diego Giampola célba érésének nem ellenállt. Az olasz mutatta a leggyorsabb utolsó két kilométert a teljes mezőnyből (7:59), és a célban 8-ről 19 másodpercre behúzta a veszteséget a 8 km-es céllal szemben. Zeng bronzérmet szerzett Giampaolával azonos teljesítményben - 44:14. A kenyai Wafula is törekedett az éremre, négy másodpercre érkezett az olasz-kínai párostól. Az ezt követő percbüntetés ellenére továbbra is negyedik maradt, éppen a kolumbiai Romero előtt (45:18 vs. 45:20).

Adam Zajíček a 46. helyen végzett, csaknem három perccel lemaradva a legjobbtól, 56:XNUMX-ra. Sajnos ő volt az egyetlen gyalogosunk, aki célba ért, Jaromír Moráveknek az utolsó körben orvosokat kellett ellátnia. (További információkat megtudhatunk.) A csapatot nem minősítették, ami kár, mert már a második tízben elért eredmény is biztosítaná a cseh párosnak a legrosszabb ötödik helyet - a negyedik Kolumbia összesen 25, az ötödik Ausztrália. 36. Kína (4 pont) Olaszország (10) előtt Gaimpao mellett még Lomuscio volt a legjobb tízben, a spanyolok (13) pedig szintén a legjobb kettőben.

MARTÍNKOVÁ A HUSZON 27-BEN A KÍNAI URALOM

Semmi taktika, hiába a nehéz körülmények és a pálya, amelyen minden fordulóban 3%-os emelkedő/ereszkedés volt, húsz nő ment félre a rajt óta, és a nyitókör alatt már nem létezett valami, mint a főcsomag. Nagyon hamar - már a pálya első negyedében - kikristályosodott a leendő érmesek hármasa is: a kínai Yang Jiayu és Ma Zhenxia, ​​valamint a perui Kimberly García Leónová.

A cseh képviselő, Eliška Martínková a rajt előtt nem csak az időjárási viszonyokat, hanem az emelkedett pályát is nagyon kritikusan értékelte Instagramján. Ezért óvatosan kezdte nemzetközi 20 km-es debütálását, és a 49 fős mezőny első tíz helyezettje között kezdettől fogva beállt. A futam közepén hét percet veszített az élről a 33. helyen (52:04).

Az éllovas trió kevesebb, mint negyedórás gyaloglás után feltűnt a legjobb tízben (44:57), de aztán elváltak útjaik. A hatodik körön (azaz a 10. és 12. km között) a kínaiak lerázták a perui riválist, majd már csak az első hely volt a kérdés közöttük. És kicsit meglepő módon a pálya nagy részét az élen is megdolgozó 2019 Ma Ázsia bajnoka volt, aki a világcsúcstartó és 2017-es világbajnok Yangovával szemben húzott egy hosszabb kötélvégért. A 15 km-es távon még együtt voltak (1:07:32), de nem sokkal a következő hivatalos részidő előtt (16 km után) Ma elkezdett távolodni a Yangoktól.

A végén láthatóan mindenkinek elfogyott az energiája, így az éllovas Maasnak is, de a 23 éves kínai nő gond nélkül végignézte a vezetést, és 1:30:22-re nyert. Három éves honfitársa, Yang, aki felett kétperces büntetés fenyegetett, két piros célpont lógott, így ő őrizte a második pozíciót. Veszte így másfél percre nőtt, 1:31:54-re ért a célba. A végén a bronzos García Leónová állt közelebb hozzá, aki két percet veszített a győztestől (1:32:27). Még kisebb volt a különbség a perui és a mexikói González között, akik 18 másodpercre álltak fel a dobogóra (1:32:45). Az ötödik a japán Fujii volt még fél perce.

A pálya második felében Eliška Martínková összesen tizenöt percet veszített még egy percet a győztestől. Ezzel szemben egy perccel és egy negyeddel lassabb volt a második tízese (53:22). Egy ésszerű tempónak köszönhetően a célban 1:45:26-nál a 27. helyen, azaz a mezőny közepén jelent meg.

A csapatversenyben mindössze négy csapat kapott besorolást – a célba három versenyző kellett. Az arany Kínába utazott, az érmeseket a hetedik Yang Liujing (10 pont) támogatta. Mögöttük és közöttük nagy távolságok voltak;

KÍNA URALOM A JUNIOROKAT

Valerija Šolomická - Ukrajna egyetlen képviselője a világbajnokságon, aki elsősorban azért került Ománba, mert egy törökországi táborra készült. A rajt előtt letörölte egy könnycseppet a hazájában történt orosz agresszióra emlékeztető indulás előtt – több sportoló tartotta az ukrán zászlót, WA Coe elnök kék-arany színben helyezte el a virágokat. És ekkor Šolomická teljesen a versenyre koncentrált, aktív volt elöl, és a pálya közepén behúzta az élmezőnyt (20 km 36:8-ben). Hét kilométer után kitartott, de ekkor egy kínai nőpáros lépett hivatalba, és az ukrán nő sokat veszített. Végül a negyedik helyet szerezte meg, igaz, nagy veszteséggel a bronzéremért.

A nemesfémekért folytatott küzdelemben jelentős szerepet vállalt Heta Veikkolaová, aki egy ideig a második helyen állt, a célban 48:11-re harmadik lett. A kínai rivális 8, illetve 23 másodperccel volt gyorsabb. Jiang Jinyan 48:03-ra, Jiang Yunyan újabb negyed perccel a honfitárs előtt, azaz 47:48-ra szerezte meg az ezüstöt.

Természetesen a kínai nőknek nem volt versenyük a csapatversenyben (3 pont). Az ausztrálok (12) ezüstérmet szereztek, amikor Sandery ötödik, Pitcher pedig hetedik lett. Bronzérmek kerültek a spanyolok nyakába (20). A csehek nem indultak.