CHODEC BRONZ MARTÍNKOVÁÉRT. Újabb éremnek örülhet a cseh atlétika a nairobi MSJ-n. A gyalogos Eliška Martínková az európai ezüstöt követte a világbronzdal.

EREDMÉNYEK

sportolók pzlet z msj 2021 13 KözepesEliška Martínková Európa megbízott alelnökeként került be Nairobiban a legjobb tíz közé, s talán minden cseh atlétika-rajongó reménykedett az újabb érem megszerzésében, pedig a világversenyen nagyon nehéz dolga volt. A verseny első harmadát az indiai Baljet Kaurová vezette, akit azonban egy ötfős csapat megelőzött a harmadik kilométer célegyenesében, amelyen válogatottunk is jelen volt. A pálya fele előtt a mexikói Sofia Ramos Rodríguez döntött úgy, hogy elindul. Martínková hét másodperces veszteséggel vezette az üldözők négytagú csoportját.

Ahogy Rodriguez növelte előnyét, nyílt volt a harc a nemesfémekért. Elsőként az orosz Anasztaszija Kolcsinova esett ki, akinek három piros célpont után kellett eltalálnia a büntetőterületet. Következésképpen a kenyai Margaret Gati nem tartotta a beállított tempót. Eliška továbbra is aktív maradt, és egy másik orosz képviselő, Jelena Sboretsova társaságában ment. A francia duó azonban még mindig felzárkózott hátulról, és főleg a tallinni Európa-bajnokság bronzérmese, Maële Biré Heslouis nézett ki nagyon jól, és ő volt Martínková legnagyobb riválisa az utolsó kilométereken. Míg Sborets megkapta a második célpontot és lassítania kellett, aminek következtében a kontaktus megszakadt, addig a franciák megpróbáltak elindulni, amit Eliška még el tudott fogni. A másikra képviselőnk nem találta meg a választ. Egy kilométerrel a cél előtt azonban több mint valószínű volt, hogy a cseh atlétika újabb érmet szerez Nairobiban.

Sofia Ramos Rodríguez 46: 23.01-re múlta felül a világbajnoki címet. Bár Eliška még próbálta támadni a franciát, Maële Biré-Heslouisová már megvédte pozícióját, és 47:43.87-re örülhetett az ezüstnek. Eliška Martínková kevesebb mint három másodperccel hátrébb végzett (47:46.28), és bronzérmet szerzett a cseh színeknek. Mindkét versenyző megfordította a sorrendet Tallinnhoz képest.

Jaromír Morávek képviselt minket a gyalogló versenyen 10 junior méteren. Rögtön az elején megúszta a Dmitrij Gramackov és Dmitrij Durand orosz-francia párost. A tempóról kizárólag a francia Durand gondoskodott. Morávek az első két kilométert az üldözők nagy csoportjában tette meg. Aztán lassan kezdte elveszíteni a kapcsolatot. Az élen álló duó előnye fokozatosan csökkent, mígnem nem sokkal az ötödik kilométer előtt végleg el nem törlődött. Abban a pillanatban még nyolc versenyző volt. Morávek a huszadik volt az útvonal közepén. 000 perc után az indiai kedvenc Amit kezdett, és csak a kenyai Heristone Wanyonyi tudta felkapni a tempóját.

Néhány száz méter után egyértelmű volt, hogy ez a két harcos osztozik az aranyon. Együtt sétáltak az utolsó kilométerig. Ötszáz méterrel a cél előtt jött el a döntő pillanat, amikor Wanyonyi rálépett riválisára, aki nem tudott válaszolni. A hazai szurkolók örömére aztán győztesként szelte át a célvonalat az új, 42-es, 10.84-es személyes rekordban, és megszerezte Kenya számára az első gyalogos aranyat az atlétikai világcsúcson minden kategóriában. Amit 42:17.94-re szerezte meg az ezüstöt. A bronz az Európa-bajnok Paul McGrathnak köszönhetően utazik Spanyolországba, aki úgy döntött, hogy megnyeri ezt a nemesfémet úgy, hogy egy kilométerrel a cél előtt beszáll. Új személyi maximumot is készített, 42-t: 26.11. Jaromír Morávek 45: 44.72-vel sikerült a pályán, ami az összetettben a tizenkilencedik helyre volt elég.