Megjegyzés Mudr. Petr Brandejský

Ezúttal 1300 gyalogos és gyalogos (127 nő és 63 férfi) vett részt a hagyományos, jól szervezett versenyen (Athletic Club Olomouc, együttműködve a SMOLA CHUZE Praha, zs) 64 m hosszú körpályán Smetanovy sadyban, ebből 21-en Szlovákia és egy Portugália. A kellemetlen hideg és esős idő nagy követelményeket támasztott a bajnoki versenyeken, a Morva-Sziléziai Bajnokságon, a Veterán Bajnokságon és az Ifjúsági bajnokságon versenyzőkkel szemben, amivel általában sikeresen megbirkóztak, amit minden kategóriában számos személyi rekord bizonyít.

DSC 4418 Ol. 20 2019A szlovák olimpikon Mária Czaková lett az abszolút győztes a nők között (26) a 10 km-es pályán 46:29 perces idővel, amivel nem volt elégedett; követte a cseh olimpikon Anežka Drahotová (47:06 perc) - nála megszokhattuk a jobb teljesítményeket, de fél év múlva lesz a dohai világbajnokság, és Piták edző addigra biztosan tudja, hogyan javítson a teljesítményen. A harmadik helyet a szlovák junior bajnok Hana Burzalová szerezte meg (50:31 perc-OR 49 perc alatt van). A második legjobb cseh gyalogos a Šternberk U23-as képviselője, Veronika Janošíková lett 53:43 perc alatt, őt a szlovák junior Alžbeta Ragasová (54:13 perc) és a cseh junior Jana Zikmundová Turnovból (55:19 perc) követte. Alena Kollegová Vítkoviceból (60:56), Štěpánka Pohlová Hradec Královéból (03:57), Lenka Borovičková Prágából (45:57), Martina Netolická Liberecből (55:58), Kateřina Maternová Vrchlabíból (13:59) , tini Kristýna Denková Chomutovból (04:59) és Petra Jeníková Prágából (33:59 perc). Veronika Janošíková Morvaország és Szilézia bajnoka lett Alena Kollegová és az Orla Vyškovból érkező Ivana Škařoupková (44:60 perc), Csehország leggyorsabb veteránja (48 induló, az EMAA előírásai szerint Ivana Skaroupkova) előtt. A legidősebb versenyző a jaroměř-i Marie Šlechtová volt 10-ben, a legfiatalabb a porubai Vivien Uvírová és a chomutov-i Štěpánka Šlichtová 1952-ban.

DSC 4435 Ol. 20 2019A férfiaknál 10 km-en (53) a rajttól a célig a szlovák Dominik Černý (41:38 perc) és a cseh Lukáš Gdula, a Hvězda Pardubice-i (42:17 perc) képviselői irányítottak, a harmadik helyért vívott küzdelmet megnyerték. a szlovák Michal Morvay (42:52 perc) az AC TEPO Kladno-i cseh Vít Hlaváč előtt (43:01 perc); ötödik helyezést ért el a veterán rumburki Martin Nedvídek, az idei M40-es világbajnok, 45:54 perccel; valamennyien egy hete teljesítettek egy 20 km-es versenyt Poděbradyban. A jó szereplésről szóló információkat a hatodik portugál Luís Pássoro is megerősítette a Prague Sparta mezében (46:23 perc). Más helyen végeztek a morva-sziléziai bajnokság érmesei (a vítkovicei Rostislav Rožnovský favoritja nem ért célba, a veterán Tomáš Hlavenka pedig nem indult) Saša Malysa, Brnoi VSK Egyetem, 46:50 perc, Rostislav Kolář, SK Hranice, 46:59 perc (OR) és a korábbi válogatott és Csehország bajnoka, Karel Ketner, SSK Vítkovice, 47:04 perc. További hat gyalogos jutott 50 perc alá - a junior Petr Dušek Rumburkból, 48:21 perc, a veterán Filip Hejkrlík az AC Pardubicéből, 48:53 perc, a tinédzser Adam Zajíček Porubából, 49:04 perc, korábbi ifjúsági bajnok, most triatlonos Filip Veselo , Brnoi VSK Egyetem, 49:25 perc, korábbi képviselő, most veterán Michal Šandera Rumburkból és Tomáš Gdula, U23, Hvězda Pardubice, 49:45 perc. Érdemes megemlíteni az ifjabb Jan Červenka (2000) javulását a Sokol Královské Vinohrady Prague-ból, amelyet Hubert Sonnek olimpikon edz, 52:14 percre (2 perccel lassabban egy héttel ezelőtt Poděbradyban). Csehország leggyorsabb veteránja a 33 induló közül Martin Nedvídek, Filip Hejkrlík és Michal Šandera volt; a legidősebb gyalogos Stanislav Marek Třebíčből (1942), a legfiatalabb serdülők Adam Zajíček Porubából, Robert Hurdálek Trutnovból és Jaromír Morávek Moravská Slavia Brnoból, 2003. A bajnoki versenyen gyalogosok az AC II Rumburk csoportjában. A - 45 b.

P1040626 2Az 1 km-es felkészülési versenyen 17 lány indult (6 Szlovákiából, a legtöbb hazai a Slezan Frýdek-Místek-6 szakaszból); a vendég Liliana Holková, 2007, Bojničkyból (5:22 perc), Viktoria Bartoňová, 2008, Frýdek-Místek (5:53 perc) és Adriana Gazárková, 2008, Borský Mikuláš (5:56 perc) előtt. Mindössze 4 fiú, közülük 3 Frýdek-Místek állhatott fel a dobogóra; Vojtěch Novák, 2006 (5:24 perc) nyerte a fedett pályás bajnokság bronzérmet, Pavel Ebr, 2006, (5:52 perc) és Jakub Jányš, 2007 (5:53 perc). A 3 km-es tinédzserek és tanulók pályáját (20 induló, ebből 5 Szlovákiából, 8 Slezan Frýdek-Místekből) a vendéglányok, MSR érmesek uralták - Ivana Dudová, 2005, AK ZŤS Martin (15:10 perc) Paulína Avenová előtt, 2004, ŠOG Nitra (15:33 perc); a legjobb hazai diák, a šternberki Ema Klimentová harmadik lett 15:45 perc alatt (OR 15:25 perce van, de fáradt volt reggeltől, amikor megnyerte a regionális futóversenyt). Személyi rekordokat döntöttek Nejezchleby edző megbízottjai, a kémek Denisa Pánková, 2002, 16:29 perc és Amálie Mynářová, 2003, 16:41 perc, valamint kollégáik, Bednářová és Kopelová és Pitnerová Vrchlabívából. Ugyanezen a férfipályán (tanítványok, felkészítők és veteránok, 7 a rajtnál, 3 Szlovákiából, 2 veterán) szintén a Martin vendégei nyertek: Tomáš Mencel, 2004, 14:47 perc Adam Nosáľ előtt, 2004, 15:15 perc , a harmadik pedig a leggyorsabb cseh tanuló, Roman Hanyk, 2004, Turnovból, 15:58 perc. A sorrendet veteránok zárták - a jelenleg Szlovákiában élő, 1955-ös prostějovi Jiří Burget (21:36 perc) és a verseny első évének hazai győztese, Václav Dostalík, 1940, aki 53-szor indult a versenyen (! ), 23:42 perc múlva.

Összegezve: a cseh képviselők páratlanul uralják a hazai versenyeket, de teljesítményük nem éri el a nemzetközi szintet. Az amatőr gyalogosok csak lassan közelítenek az elmúlt évtizedekben elődeik korához. Örülhet a fiatal lányok érdeklődése a gyalogló és jól működő edzőcsoportok iránt, a fiúk helyzete kritikus (félnek a népszerűtlenségtől, a futással szembeni nagyobb testi-lelki megterheléstől, a versenyek hiányától?). A bajnoki versenyen a járástechnika helyességének eldöntése 2 kizárást hozott, sok veteránnak nagy gondja volt a térdtartás szabályaival.

Találkozunk jövőre Olomoucban, jobb időjárási körülmények között!